En sevdiğiniz rengin size en sevdiğiniz yeri hatırlattığını veya sizi sıcak/ilham/mutlu hissettirdiğini söyleyebilirsiniz.

Muhtemelen sizin de tahammül edemediğiniz bazı renkler var mı? Belki sarıyı çok asidik, maviyi çok soğuk ve melankolik buluyorsunuz. Mesele şu ki, renkler anlamlı ve çoğumuzun gerçekten ruhumuza hitap eden bir rengi var.

GIPHY aracılığıyla

Aldığımız ürünlerde, yediğimiz yiyeceklerde, giydiğimiz kıyafetlerde ve odalarımızı nasıl dekore ettiğimizde bu tek renk sıklıkla tekrarlanır.

Renkler, ana renkleri birlikte kullanarak (kırmızı + mavi + sarı) veya tamamlayıcı renkleri yan yana koyarak (örneğin, yeşil + kırmızı) sayısız kombinasyonda birlikte çalışabilir .

Benzer renkleri, analog renk şeması (yeşil + mavi-yeşil + mavi) olarak adlandırılan şekilde birlikte de kullanabilirsiniz .

Ayrıca bir tasarımda yalnızca bir renk kullanmayı tercih edebilirsiniz ve buna monokromatik renk şeması denir.

Tek renkli bir renk şeması, daha koyu gölgeler veya tonlar ve bir dizi renk tonu içeren tek renkli bir palettir. Böyle temel bir renk şeması kullanmak , herhangi bir tasarımda, fotoğrafta, iç mekanda veya diğer görsellerde cesur bir açıklama yapar.

Bir renk patlaması eklemek, bir uygulamanın görüntüleyicisinde veya kullanıcısında bir dizi duygu uyandırabilir.

Belirli bir tonda bir görüntü oluşturmak, bir mesajı iletmek veya güçlü bir düzen ve tekdüzelik duygusu yaratmak için güçlü bir şekilde kullanılabilir.

Bu yazıda neler var:

 • Monokromatik Renkler Nelerdir? ????
 • Tek Renkli Renk Örnekleri ✅
 • Tek Renkli Renkler Nasıl Kullanılır ????️
 • Tek Renkli Stil Kullanım Örnekleri

Monokromatik Renkler Nelerdir? ????

Önce “tek renkli” ile ne demek istediğimizi tanımlayalım.

"Monokromatik" , tek bir rengin kullanımını tanımlamak için kullanılan bir sıfattır - Yunanca'da "tek" veya "bir" anlamına gelen monos ve " renk" anlamına gelen khroma .

Bu nedenle, bir resmi veya ayarı tek renkli bir renk şemasına sahip olarak tanımlarsanız, ona daha açık tonlarda, daha koyu tonlarda ve/veya daha gri tonlarda tekrarlanan tek bir renk tonu (veya rengi) olarak atıfta bulunursunuz.

Bunun nasıl çalıştığını anlamak için, biraz renk teorisine derinlemesine dalalım .

Renk Teorisi Nedir?

Modern renk teorisi , Sir Isaac Newton'un optik prizmalarla ilgili çeşitli deneylerini yayınlamasıyla ve beyaz ışığın yedi görünür renkten (gökkuşağının renkleri veya ROYGBIV modeli) oluştuğunu keşfetmesiyle doğdu.

GIPHY aracılığıyla

Newton aynı zamanda sanatta ve tasarımda sıklıkla kullandığımız renk çarkının da mucidi .

Antik dünyada Aristoteles , renk teorisini de paylaştı : tüm renkler, gökten beyaz veya siyah olarak gönderilen ve dört elemente (rüzgar, toprak, su, ateş) bağlı ışık ışınlarıydı.

Bugün, Newton'un beyaz ışıkla yaptığı optik deneylerin kanıtladığı gibi, Aristoteles'in çok uzakta olmadığını biliyoruz. Bununla birlikte, bilimsel olarak konuşursak, renk, farklı dalga boylarında hareket eden ışıktır.

Işığı farklı renkler olarak görmemizin nedeni, bu dalga boylarının görünür spektruma girmesidir (gözlerimiz bu dalga boylarında ışığa duyarlıdır ve ışık tarafından uyarılır).

Her farklı renk, bir dizi dalga boyunda sınıflandırılır ve ton veya tek renkli ışık olarak adlandırılır.

Hafif Cam Prizma Monokromatik Renklerin Özellikleri
Işığın özellikleri

Renk teorisi burada bitmiyor. Bilgin Johann Wolfgang von Goethe , Newton'un salt bilimsel kavramlarının ötesinde renk üzerine kendi çalışmalarını yaptı . Goethe, rengin fiziksel bir fenomenden daha fazlası olduğunu savundu; bu bireyci psikolojik ve duygusal bir deneyimdir .

Günümüzde renklerin insan deneyimi ve davranışı üzerindeki etkilerinin araştırılmasına renk psikolojisi denir .

Goethe'nin her rengin şiirsel yorumları, sanatçıların çalışmalarında duygularını ifade etmelerine yardımcı olmak, web ve uygulama tasarımcılarına görsel istemler oluşturmada yardımcı olmak ve iç tasarımcılara evler ve ofisler için renk şemaları seçme konusunda ilham vermek için bugün hala kullanılmaktadır.

GIPHY aracılığıyla

Dahası, rengin duygusal ve psikolojik etkileri, giydiğimiz kıyafetlerden yediğimiz yiyeceklere, satın aldığımız şeylere kadar hayatın her alanını etkiler.

Goethe, renkleri belirli özelliklerle şu şekilde ilişkilendirmiştir:

 • Güzel ile kırmızı - yerçekimi, haysiyet ve huşu
 • Asil ile turuncu - enerjik, sıcak, neşeli ve hoş
 • İyi ile sarı - heyecan verici, mutlu ve iyimser
 • Kullanışlı olan yeşil - sadelik, huzur ve memnuniyet
 • Ortak olanla mavi - havalı, çelişkili ve düşünceli
 • Mor/Violet ile gereksiz – ilerici ve canlanmış

Rengin Kültürel Göreliliği

Hepimiz rengi çoğunlukla aynı şekilde algılayabilsek de, renk yorumları evrensel değildir.

Dünya çapında renk adları üzerine yapılan birkaç araştırma, belirli kültürel grupların belirli renkler için genelleştirilmiş veya soyut terimlere sahip olmadığını bulmuştur.

Aynı şeyi farklı renklerde görmediğiniz (örneğin kırmızı tişört ve mavi tişört) üretim dışı bölgelerde (malların seri üretilmediği yerler ), renklerin daha bütünsel bir anlamı vardır . uygulamalarına, bağlamlarına ve doğal dünyaya

Örneğin, Peru'daki Candoshi köyünden insanlar, seramik bir yüzeyde olsaydı olgunlaşmış bir meyvenin adını kırmızı , yerde olsaydı ona kan sözcüğünü söylerlerdi.

Bazı kültürler hem yeşil hem de mavi için tek bir kelime kullanır . Namibya'nın Himba halkı, yeşilin iki farklı tonunu ayırt etmeyi çok kolay buldu, ancak maviyi yeşilden ayırt etmek zordu.

Aynı çalışma İngiliz halkıyla tekrarlandığında, tam tersi doğruydu: Açık yeşili koyu yeşilden ayırt etmek zordu, ancak mavi ve yeşil arasındaki farkı belirtmek kolaydı .

Candoshi halkı yeşil ve mor arasındaki herhangi bir renk için " kavabana" der, ancak koyu yeşili tanımlamak için " kamachpa" kullanır.

Kamachpa , Candoshi'nin olgunlaşmamış meyveler için kullandığı kelimedir, başka bir deyişle, koyu yeşilin anlamı, doğal, mevsimlik ve kendi bağlamlarıyla alakalı bir şeye göre yorumlanır .

Bazı Afrika ve Okyanus dillerinde renkler "karanlık" ve "açık" olarak veya dokuları, duyumları veya özel amaçları ile tanımlanır.

Avrupa'da, orta çağda tatlı portakal meyvesi tanıtılana ve popüler hale gelene kadar portakal rengi için gerçekten bir kelime yoktu - o zamandan önce Avrupalılar rengi tanımlamak için "sarı-kırmızı" hakkında konuşurlardı!

Renklerin biyolojik olarak nasıl algılandığı konusunda da istisnalar vardır.

Renk görme eksikliği (renk körlüğü) olan kişiler , çoğu insanın görebildiği tüm renkleri görebilmek için retinalarında tam koni setine sahip değildir. Bu, dünya nüfusunun yaklaşık %4'ü için geçerlidir .

 

Bu , renk körlüğü ile yaşayan insanların farklı renklerin ne anlama geldiğini sosyo-kültürel uygulamalar aracılığıyla - trafik ışıklarında ne zaman duracağını veya gideceğini veya hangi şişenin ketçap veya hardal içerdiğini bilmeleri anlamına geliyor.

Farklı renkler olarak görebildikleri sınırlı spektrumdaki incelikleri tanımayı öğrenirler.

İnsanların renkleri algılama biçimini değiştiren bir başka biyolojik fenomen de sinestezidir .

Sinestezi, kişinin duyularının veya daha doğrusu duyuların yorumlandığı nöral yolların karıştığı çeşitli tezahürlerin olduğu bir durumdur Başka bir deyişle, bir sinestezi renkleri duyabilir, kokuları tadabilir veya sesleri koklayabilir - veya duyuların başka herhangi bir kombinasyonunu.

Sinestetiklerin rengi deneyimleme şekli , bu duruma sahip olmayanlardan çok farklıdır, bu nedenle renklerin onlar için çok farklı bir anlam ifade etmesi sadece mantıklıdır!

Gördüğünüz gibi, renk yorumları biyolojik olduğu kadar sosyo-kültüreldir ve zamanla değişebilir. Örneğin, bugün tehlike ve uyarıyı veya hataları ve aciliyeti belirtmek için kırmızı ve sarı kullanıyoruz.

Kırmızı ayrıca aşk, şehvet veya kan dökülmesiyle de ilişkilendirilebilir. Gerçekte ortaya çıkan şey, renklere duygusal tepkiler vermemizdir ve tasarım öğelerinde dikkat çekmek ve göze yön vermek için renkler kullanılır.

Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tek renkli bir renk şemasının nasıl seçileceğine ve uygulanacağına bakacağız!

Renk Özellikleri

Daha önce incelediğimiz renk teorileri ve rengin kültürel yorumlarına ek olarak, rengin belirli özelliklere sahip olduğundan bahsediyoruz. Renk özellikleri , neredeyse sonsuz bir renk yelpazesini ayırt edebilmemiz gereken sanat ve grafik tasarım için özellikle yararlıdır.

Bu üç özellik renkleri tanımlamamıza yardımcı olur: ton, renk (veya doygunluk) ve değer (veya parlaklık) .

 1. Ton: dalga boyu aralığının veya renk ailesinin adı, örneğin mavi, kırmızı, sarı. Boya rengi ile ilgili olarak, bu aynı zamanda bir rengin en saf formu veya doğal pigmenti anlamına gelir.
 2. Chroma (doygunluk): Bir rengin, eklenen gri miktarına (gölge) bağlı olarak canlılık veya donukluk dereceleri. Yüksek derecede doygun bir renk saf bir renk tonu olurken, doygunluğu giderilmiş bir renk gri bir gölgeye sahip olacaktır.
 3. Değer (parlaklık): Bir rengin, eklenen beyaz (ton) veya siyah (ton) miktarına bağlı olarak açıklık veya koyuluk dereceleri. Parlak bir renk solgun görünürken, koyu renk siyah gibi görünür.

Şimdiye kadar renklerin ne olduğunu, onları nasıl algıladığımızı ve onları nasıl tanımlayabileceğimizi öğrendik. Şimdi tek renkli renklerin bazı örneklerine ve çeşitlerine bakacağız.

Tek Renkli Renk Örnekleri ✅

Her şeyden önce, tek renkli bir renk şemasının, kroma (doygunluk) ve/veya değer (parlaklık) farklılıklarıyla birlikte yalnızca bir renk kullandığını belirtmek gerçekten önemlidir .

Başka bir deyişle, temel renginiz olarak yeşil gibi ikincil bir renk seçerseniz, sarı-yeşiller ve mavi-yeşiller arasında varyasyonlar eklemek, tonu değiştireceğinden tek renkli olmaz. Aşağıdaki örneğe bakın:

kaydettiKleuren kiezen!arayıcı

 

Bu renk paletinde, merkezi blok “PMS 354” saf renk tonu olarak görülebilir. Izgaranın alt kısmında yeşillerin nasıl daha sarı ve üstte daha fazla mavi hale geldiğini gördün mü?

Bu, diğer renkler (bu durumda, yeşili oluşturan iki ana renk - mavi ve sarı) ekleyerek ton varyasyonlarını gösterir .

Ancak yine ortadaki “PMS 354”e bakarsanız ve blokları yatay olarak takip ederseniz, varyasyonların monokromatik olduğunu yani ton değişmediğini, ancak rengin sola doğru daha açık hale geldiğini göreceksiniz ( renk tonu) ve sağa doğru daha koyu (ton).

Tek renkli bir ölçekte bu renk seçenekleri arasındaki ince farkları anlamak için , özellikle dijital tasarım yaparken, seçtiğiniz tek temel rengi değiştirmek için grafik tasarım araçlarınızı kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki örneklerde temel rengim olarak Fuşya'yı seçtim.

Rastgele gerçek: Fuşya ve Macenta tamamen aynı renktedir!

Fuşya için Hex kodu #FF00FF veya RGB'de (255, 0, 255) şeklindedir.

Hex kodları, web siteleri ve diğer kod tabanlı uygulamalar için kullanılan renklere verilen değerlerdir; RGB , ' Kırmızı, Yeşil, Mavi ' anlamına gelir ve bunlar ışığın ana renkleridir .

Newton'un beyaz ışıkla ilgili bulgularını hatırlıyor musunuz? Işığın üç ana rengini bir araya getirdiğinizde beyazı elde edersiniz.

RGB'deki her rengin maksimum değeri 255'tir, bu da onun en saf tonu anlamına gelir. Başka bir deyişle, beyaz için RGB değeri (255, 255, 255)'dir. Bunun tersi de doğrudur: Renklerin yokluğunda ışık yoktur, dolayısıyla RGB (0, 0, 0) siyaha eşittir.

Fuşya, saf Kırmızı (255), Yeşilsiz (0) ve saf Mavi (255) kombinasyonudur.

Bilgisayarlar ve cep telefonları gibi ışık yayan cihazlar üzerinde çalıştığımız için, tek renkli tasarım şemaları için renkleri seçerken ve işlerken bu terimleri ve değerleri düşünmemiz gerekiyor.

Şimdi bir ton, ton ve gölgenin nasıl oluşturulacağına bakalım ????

Renk Tonu Oluşturma

Google'ın renk seçici aracını kullanarak saf Fuşya (255, 0, 255) için RGB değerinden başlıyoruz.

Renk seçiciyi yukarıdan sağdan sola doğru hareket ettirdiğinizde, rengin daha açık hale geldiğini fark edeceksiniz - bir dizi monokrom Fuşya tonlarında ilerliyoruz.

Kırmızı (255) ve Mavi (255) değerlerinin nasıl aynı kaldığını, ancak Yeşil değerinin her açık renk tonuyla nasıl yükseldiğini görün. Bunun nedeni, Fuşya ile ne kadar çok Yeşil karıştırırsanız, beyaz ışığa o kadar yaklaşır (255, 255, 255).

Ton Oluşturma

Aynı egzersizi saf Fuşya ile yapalım, ancak çeşitli tonları görmek için renk seçiciyi yukarıdan aşağıya hareket ettireceğiz.

Kırmızı ve Mavi değerleri azaldıkça Fuşya renginin nasıl koyulaştığına dikkat edin. Yeşil değeri (0) olarak kalır, diğer bir deyişle Kırmızı ve Mavi değerleri (0)'a yaklaştıkça renk o kadar siyah olur.

Gölge Oluşturma

Bir gölge oluşturmak, rengin daha gri ve daha gri veya doygunluğu gidereceği anlamına gelir. Siyah ve beyazı karıştırarak gri elde ederiz, bu nedenle renk seçiciyi çapraz olarak sağdan sola hareket ettirmemiz mantıklıdır.

Fuşya renginin sadece daha koyu değil, aynı zamanda daha az doygun hale geldiğine dikkat edin - bunun nedeni Kırmızı ve Mavi değerlerin artık azalması ve Yeşil değerinin artmasıdır.

Yani Fuşya rengi aynı anda hem daha beyaz hem daha siyah oluyor.

Garip bir şey de olur: renk seçici paletinin merkezini geçtiğinizde, siyaha (0, 0, 0) yaklaştıkça Yeşil değeri tekrar azalmaya başlar.

???????? Devam edin ve bir dijital grafik tasarım aracını veya Google'ın renk seçme aracını kullanarak bu alıştırmayı en sevdiğiniz renkle deneyin .

Tek Renkli Renkler Nasıl Kullanılır ????️

Az önce yaptığımız dijital renk seçici alıştırması , monokrom renklerin nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı oldu ve ayrıca monokromatik tasarım projeniz için renk çeşitlerini seçmenize yardımcı olacak.

Tek renkli bir renk paleti kullanmanın birkaç yoluna bakalım.

Tek Renkli Palet Seçimi

Monokromatik renk paletinizi oluştururken, belirli bir renk tonunda ton, ton ve ton aralığından elde edebileceğiniz varyasyon türlerini göz önünde bulundurmalısınız.

Bu tek tonlu renkler nasıl bir arada görünüyor? Karşılaşmak istediğiniz duyguyu aktarıyorlar mı?

1. Uygulamasına Uygun Bir Temel Renk Seçin

Başladığınız renk tonunun projeniz için gerçekten doğru renk olduğundan emin olmak istersiniz.

Sosyo-kültürel bağlama bağlı olarak renklerin nasıl farklı algılandığını tartıştık, bu nedenle bir temel renk seçerken hedef kitlenizin kim olduğunu düşünmeniz gerekir .

İşte yaygın renk çağrışımlarından birkaçı:

???? Mavi , Batı toplumlarında sakin, erkeksi bir renktir, ancak Çin'de kadınsı bir renktir. Hindistan'da mavi, tanrı Krishna ile ilişkilidir ve dünyadaki diğer birçok kültür maviyi dini amaçlar için kullanır. Mavi, çoğu tasarım uygulamasında 'güvenli' bir renk olarak kabul edilir .

???? Yeşil sizin için sakin, doğal bir renk olabilir, ancak yeşil aynı zamanda zina (Çin) veya ölümü (Güney Amerika) da çağrıştırır. Yeşilin zeytin tonları da neredeyse evrensel olarak orduyla bağlantılıdır, bu yüzden göz önünde bulundurmanız gereken başka bir yorum bu!

???? Sarı çoğunlukla mutlu, cesur, imparatorluk rengi olarak bilinir, ancak bazı Latin Amerika ve Orta Doğu kültürlerinde ölümü belirtmek için kullanılır.

????Turuncu baharat safranla bağlantılıdır ve Hindistan'da kutsal bir renktir. Hollanda'nın ulusal rengi olarak vatanseverliği ve kraliyeti temsil eder. ABD'de portakal çoğunlukla sonbahar ve Cadılar Bayramı ile ilişkilendirilir.

❤️ Kırmızı , birçok gösterişli Noel dekorasyonu için kullanılır, ancak çoğu zaman neşe, başarı, heyecan ve mutluluk anlamına geldiği için mantıklıdır. Hindistan'da gelinler düğünlerinde şans ve uzun ömür sembolü olarak kırmızı giyerler. Çin'de Yeni Yılı kutlarken kırmızı kullanılır. Ancak bazı Ortadoğu ülkelerinde kırmızı kötülüğün rengidir.

???? Kırmızının renkli bir çeşidi olan pembe , Kore'de güven anlamına gelir. Bugün çoğu Batı toplumunda olumlu, kadınsı bir renk olarak kabul edilir ve mahkumları sakin ve pozitif tutmak için İsviçre hapishane hücrelerinde kullanılmıştır . Pembe ayrıca Latin Amerika ve Güney Afrika gibi dünyanın birçok yerinde mimari dış cepheler için geleneksel bir renktir.

???? Mor birçok ülkede asalet, onur, zenginlik ve ilerleme anlamına gelirken Tayland'da dullar tarafından giyilir. Mor ayrıca Latin Amerika ve Güney Amerika'daki bazı ülkelerde yas tutmayı da işaret eder. Budizm'de renk kutsaldır ve yüksek rütbeli keşişler tarafından giyilir.

2. Temel Rengin Tek Renkli Ölçeklerini Test Edin

Renk seçiminizde birlik duygusu yaratmak istiyorsanız , temel renginizin tek renkli varyasyonları üzerinde birkaç test yapmalısınız.

Bu biraz zaman alabilir, ancak görsel olarak hoş bir tek renkli görüntü oluşturmak istiyorsanız bu alıştırmaya değer! Makalede daha önce yaptığımız renk seçici alıştırmasını dijital tasarım aracınızı kullanarak tekrarlayabilirsiniz .

Renklerinizi bulmak için başka bir resim de kullanabilirsiniz. Beğendiğiniz bir resmi veya illüstrasyon olarak yeniden oluşturmak istediğiniz bir fotoğrafı arayın.

Görüntüyü tek renkli renklerde görmenize yardımcı olması için görüntünün tonunu ayarlamak (her şeyi tek renk yapın) için tasarım yazılımınızı kullanın .

Ardından, tasarımınız için kullanmak istediğiniz tek renkli renkleri seçmek için renk seçici aracını kullanın.

kaydettiRenk Paleti #0080 - Milyon GölgeMilyon GölgeRenk Paleti #0080

3. Ne Kadar Varyasyon Kullanmak İstediğinize Karar Verin ve Tüm Tasarım Boyunca Bunlara Bağlı Kalın

İlk önce, seçtiğiniz rengin 2 varyasyonunu oluşturmaya çalışın ve ardından bunları bir test görüntüsüne uygulayın – veya doğrudan projenize uygulayın.

Ardından, gerekirse bir veya iki varyasyon daha ekleyin . Renginizin 3 - 7 varyasyonundan herhangi bir şeye bağlı kalmalısınız. Unutmayın – harika bir monokrom renk paletinin sırrı, onu basit tutmaktır.

Monokrom projenizde aynı rengin çok fazla farklı varyasyonunu kullanmamak iyi bir fikirdir .

İlk olarak, renk paleti tepsinizi bir dizi benzer özel renkle doldurursanız, tasarımınızın hangi alanlarında hangi renkleri kullandığınız konusunda kafanız karışmaya başlayabilir.

İkinci olarak, simetrik, desenli tasarımlar oluşturuyorsanız ve tek tip bir görünüm elde etmeniz gerekiyorsa, renk paletinizin kapsamını sınırlamak özellikle önemlidir.

Dijital renk paletinizdeki monokrom renklerinizi ayırt etmenize yardımcı olacak bir diğer püf noktası ise projeniz için belirlediğiniz özel renklerin her birine isim vermek ve renk paletini kaydetmek.

Bu, hangi renkleri kullandığınız konusunda kafanız karışmadan projenize (özellikle birden fazla teslim tarihi üzerinde çalışırken!) geri dönmenizi kolaylaştıracaktır .

Ayrıca, monokrom paleti veya parçalarını başka projeler için yeniden kullanmanıza olanak tanır. Grafik tasarım kariyerinizde geliştikçe, işinize farklı bir stil veya lezzet katan belirli renk paletleri oluşturacaksınız .

Tek renkli renk skalası renk tonu gölge tonu
Tonları, Gölgeleri ve Tonları Kullanarak Tek Renkli Bir Renk Paleti Oluşturma

Monokromatik Tasarımlarda Kontrast Nasıl Oluşturulur

Tek renkli bir şema kullanmak faydalıdır çünkü paletiniz için renkleri bulmayı kolaylaştırır ve hepsi tamamen aynı tonda oldukları için birlikte çalışacaklarından emin olabilirsiniz !

Renk ve değerde çok az değişiklik olan birbirine çok yakın renk tonlarını, tonlarını ve renk tonlarını seçmemeye dikkat edin - tek renkli renkleri kullanırken görüntünüzde kontrast oluşturmak için doygunluk ve parlaklığa güvenmeniz gerekir.

 • Parlak bir renk kullanmadan keskin bir kontrast oluşturmak için daha açık bir gölge ve koyu bir gölgeyi yan yana koymaya çalışın .
 • Renk bloklarını daha da ayırt etmek için keskin kenarlı güçlü şekiller kullanabilirsiniz .
 • Arka plan için daha açık bir renk tonu veya daha mat bir ton kullanın .
 • Daha yumuşak bir görünüm istiyorsanız birbirine çok yakın monokrom renkleri tercih edebilirsiniz. Bu, tasarımınıza daha düşük kontrast verecek ve varyasyonlar tasarımda birbirine karışacaktır.

Degradeleri Kullanma

Bir tasarıma veya arka plana tek renkli bir degrade eklemek , bir görüntüye veya tasarım öğesine stil vermenin ve biraz ilgi yaratmanın gerçekten basit ve zarif bir yolu olabilir.

Degrade, renkleri çeşitli noktalarda kademeli olarak karıştırarak yumuşak bir geçiştir.

Gradyanlar doğrusal olabilir veya bir algoritmayı takip edebilir - bu genellikle dijital tasarım yazılımınızda seçebileceğiniz bir seçenektir. Ayrıca, degradenizin yönünü seçebilir ve ayrıca çeşitli noktalarda birden fazla renk tonu, ton veya gölge ekleyebilirsiniz.

Bu, tek renkli renkleri kullanarak görüntünüze ilgi katacak veya üç boyutlu, soyut bir etki yaratacak süper dinamik ve ilginç gradyanlar oluşturabileceğiniz anlamına gelir .

Gradyanlar şekillere veya arka planlara uygulanabilir ve zamanın tasarım trendlerine bağlı olarak modaya girip çıkma eğilimi gösterir.

Bu özellikle grafik ve web tasarımı için geçerlidir – bu nedenle tasarımlarınızın taze kalması için trendleri takip ettiğinizden emin olun!

kaydettiyayınlayanxxmanda1

Tek Renkli Stil Kullanım Örnekleri

Tek renkli tasarımlar yapmayı veya odanızda veya gardırobunuzda tek bir rengi kullanmanın yeni yollarını arıyorsanız, ilham almak için diğer insanların neler yaptığını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Bazı fikirler edinmenize yardımcı olmak için aşağıdaki bir dizi tasarımı ve diğer parçaları inceledik!

Tablo

kaydetti...yayınlayanRadhika

 

Tek bir renkle boyama, görsel olarak çarpıcı görüntülerde genel bir bütünlük duygusu yaratabilir. Bu resmin sanatçısının eserlerinde derinlik ve ilgi yaratmak için monokrom maviyi nasıl kullandığını gördünüz mü?

Ön planda çok koyu bir mavi tonunu arka planda çok açık bir mavi tonuyla birlikte kullanmak , parçanın ortasındaki öznenin hemen arkasında bulunan bir ışık kaynağının perspektifini yaratır .

Sanatçı, tonları oluşturmak için mavi renk tonuna beyaz boya veya seyreltilmiş boya ekler ve tonları oluşturmak için siyah boya eklerdi.

Heykel

 

Klasik ve modern heykeller, özellikle tek bir malzemeden (örneğin, mermer veya kil) yapıldıklarında veya tek bir renkle boyandıklarında, monokrom olma eğilimindedir.

Heykeller üç boyutlu olduğu için , ışığın heykele nasıl düştüğüne ve gölgelerin nerede oluştuğuna bağlı olarak malzemenin renginin daha koyu tonlarını ve daha açık tonlarını görürsünüz .

Sanatçı GoldenDean'in bu şişirilebilir heykeli, altın renkli, parlak bir malzemeden yapılmıştır, ancak aydınlatmaya bağlı olarak birçok tek renkli varyasyon görebiliriz.

fotoğrafçılık

 

Geleneksel siyah-beyaz fotoğrafçılık aslında tek renkli renkli fotoğrafçılık değil, akromatiktir - bu fotoğraflar hiçbir renk tonu içermez (renk yokluğu) ve yalnızca tonlardan ve gölgelerden oluşur.

Bununla birlikte, bazı fotoğraf işlemleri , yoğun renkli monokrom görüntüler üretir .

Cyanotype, kimyasalların arşiv kağıdına veya diğer malzemelere elle uygulandığı ve kağıdı UV ışığına maruz bırakmadan önce üstüne bir "pozitif" (çoğaltılması gereken görüntü) yerleştirildiği geleneksel bir fotoğraf işlemidir .

Bu işlem, çarpıcı mavi monokromatik görüntüler oluşturur.

Sokak sanatı

kaydettiSokaklar Yaşıyor!yayınlayanFilipe Conde

 

Grafiti sanatçılarının renklerle bir yolu var! Bu duvar resmi Setubal, Portekiz'de boyanmıştır ve değişen tonlarda ve kırmızı tonlarında birçok karmaşık şekilden oluşan bir kuş figürüne sahiptir.

Bu sanat eseri, karmaşık bir tasarımın, baştan sona uygulanan çok çeşitli tek renkli renklerin kullanımıyla nasıl tek tip bir görünüme sahip olabileceğinin harika bir örneğidir.

Grafik dizayn

kaydettiModern Tek Renkli Renk Paleti Oluşturmak İçin İpuçlarıTasarım KulübesiTek renkli bir renk şeması için ipuçları

 

Monokromatik tasarımda, yukarıda gösterdiğimiz gibi, herhangi bir ekstra renk kullanmadan tek renkli bir görüntü oluşturmak için temel bir renk alır ve bir dizi ton ve/veya gölge ve/veya renk tonu oluşturursunuz .

Dijital tasarım aracı kullanmak bunu özellikle kolaylaştırır, çünkü yazılım görüntü renklerini değiştirmenize, arka plana bir renk tonu eklemenize, tasarımın tonunu, parlaklığını ve doygunluğunu değiştirmenize ve paletinizi oluşturmak için bir renk seçici kullanmanıza olanak tanır.

Desenler, şekiller, diğer görseller (yukarıdaki siyah beyaz fotoğrafların eklendiği tasarımda olduğu gibi) ve metin gibi çeşitli unsurlar ekleyerek tasarımlarınıza ilgi katabilirsiniz .

Paketleme dizaynı

kaydettiSABUN ŞİŞESİgp-ödülü.comSOAPBOTTLE, sabundan yapılmış sıvı hijyen ürünü ambalajıdır. İçerik tükenirken, sabun ambalajı dışarıdan yavaş yavaş çözülür. SOAPBOTTLE kalıntıları el sabunu olarak kullanılabilir veya deterjan veya temizlik maddelerine dönüştürülebilir. Sabun doğal kaynaklardan yapılır ve biyolojik olarak parçalanabilir: atık tamamen önlenebilir.

 

Ambalaj tasarımında tek renk kullanmak yeni değil. Aslında, baskı süreçleri geliştikçe ve daha fazla ürün alışveriş raflarında dikkat çekmek için yarıştıkça, ambalaj giderek daha karmaşık ve renkli hale geldi.

Sorun şu ki, paketleme ne kadar karmaşıksa, onu üretmek için o kadar fazla kaynağa ihtiyaç duyulur ve geri dönüştürülmesi veya yeniden kullanılması o kadar zor olur . Bu anlamda ürün paketleme genellikle çok sürdürülebilir değildir ve israf ve maliyetler açısından büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Sadece o zaman daha fazla tasarımcı ve şirketin harika ambalajlar üretmek için daha çevre dostu ve maliyet tasarrufu sağlayan yollara bakması mantıklı geliyor.

Tek renkli ambalaj, daha fazla markanın ürünlerinin kalitesine ve çevreye olan ilgilerine önem vermesiyle dikkate değer bir trend haline geldi .

Belirli bir tasarımcı, Jonna Breitenhuber, sabun kullanarak sürdürülebilir plastik içermeyen şişeler oluşturarak sabunu ip üzerinde başka bir düzeye taşıdı.

Bu tasarımlar, ürünü belirtmek için kalıplanmış harflerle minimaldir. Bu, ürünü basit , "doğal" (plastik değil) tutmak ve ürünleri gösterişli ambalajlar için değil, işlevleri için satın almamız gerektiğini hatırlamak konusunda gerçekten cesur bir açıklama yapıyor .

Sosyal medya

 

İletişim hedeflerinize ulaşmak için monokrom tasarım uygulanabilir.

Aynı rengi ön planda beyaz bir arka planla birlikte kullanmak , izleyicinin veya okuyucunun dikkatini iletmeye çalıştığınız belirli bir mesaja çekecektir.

Bu görselde t-shirtteki açık yeşil ile kaçış işaretindeki koyu yeşil renk eşleştirilerek renk seçimi dikkatli bir şekilde yapılmıştır.

UX/Web Tasarımı

2022 web sitesinin çok Peri Pantone rengi
Resim Kaynağı: Çok Peri

Renkler , özellikle çevrimiçi araçlar ve web siteleri oluştururken Kullanıcı Deneyimi (UX) tasarımı için gerçekten güçlüdür .

Very Peri web sitesi, 2022 Pantone Yılın Rengini sergilemek için oluşturuldu .

Aşağıda , Very Peri renginin çeşitli tonları arasında hareket etmek için bir kaydırıcıyı kullanabileceğiniz, web sitesinde yerleşik deneyimlerden birinin animasyonlu bir görünümünü görebilirsiniz .

????️ koduyla "boyayabileceğinizi" düşünmek gerçekten ilginç.

2022 yılı web sitesi animasyonunun çok Peri Pantone rengi
Resim Kaynağı: Çok Peri

İç dizayn

 

Tek renkli renk şemaları genellikle iç mekanlara uygulanır. Kendinizin veya ailenizin belirli bir özelliğini ifade eden bir renk veya belirli bir duyguyu uyandıran veya özel anıları geri getiren favori bir renk seçebilirsiniz.

Çoğu zaman iç tasarım için renk seçimleri , şu anda piyasada trend olan şeylere bağlıdır .

Tek renkli alanlar şu anda trend oluyor. Düzgün, ferah ve tek tip bir görünüm yaratmak için iç mekanlarınızı nötr renk çeşitleriyle dekore edebilirsiniz . Yukarıdaki örnek, nötr bej renk varyasyonları ile tek renkli bir tarzda dekore edilmiş bir odayı göstermektedir.

Bu iç tasarım kompozisyonunun gerçekten iyi çalışmasının nedeni, tasarımcının çeşitli dokuları aynı tonda birleştirmesidir. Kemerin mermer desenindeki koyu ve ışığın keskin kontrastının gevşek halılarda geometrik desenlerde nasıl tekrarlandığına dikkat edin?

Sandalyeler ayrıca, hafif perdeler ve pencere çerçeveleriyle kontrast oluşturan duvarlarda kullanılan bej tonunu tekrarlıyor.

Tasarımcının kullandığı bir başka harika numara da parlak ve mat yüzeyleri birleştirmek . Mat fayanslar, kumaşlar, vazolar ve ahşap, parlak mermer, mutfak yüzeyleri ve aydınlatma armatürlerini dengeledi.

Genel olarak, yumuşak ve sert, mat ve parlak, serbest biçimli ve geometrik kombinasyonu, bu iç mekandaki nötr monokromatik renk düzenini bu kadar uyumlu yapan şeydir.

Moda

kaydettiEllena Cullumfashun

 

Tek renkli renkleri modada kullanmak zamansız bir görünüm yaratır . Moda evi Avenue Calgary, şeftali rengindeki (turuncu-pembe) varyasyonları kullanarak tek renkli bir topluluk yarattı.

Modelin çantasının nasıl daha koyu olduğuna, kazağının daha açık bir tonda, ceketinin süveterden daha açık bir tonda olduğuna ve son olarak, açık şeftali arka plan renginin önünde pantolonunun renginin neredeyse solgun göründüğüne dikkat edin.

Bu kıyafet, modelin açık ten rengini ve saçını tamamladığı için iyi çalışıyor. Tek renkli bir kıyafet seçmek gerçekten cesur bir ifade oluşturur ve kullanıcının bireysellik ve stil duygusuna vurgu yapar.

Perakende

kaydettiGenç Versace 1. butik, Milanoperakendetasarımblog.netGenç Versace 1. butik Milan Genç Versace 1. butik, Milano

 

Mağaza düzenlemesi de tek renkli tasarım trendinden etkilenmiştir .

Geleneksel mağaza düzenlemesi genellikle oldukça sıkıcı ve sıkıcı olsa da, satılan ürün/hizmetten uzaklaşmadan bir mağazayı aydınlatmak için tek renkli bir renk şeması kullanılabilir.

Yelpazenin diğer ucunda, perakende mağazaları, müşterinin dikkatini çekmek için bağıran reklamlar ve farklı renkler ve kesik şekillerle aşırı kalabalık olma eğilimindedir. Bu anlamda, mağaza düzenini basitleştirmek ve sofistike bir his yaratmak için tek renkli bir renk şeması kullanılabilir .

Bu butiğin , mağazayı etkili bir şekilde "markalamak" ve dikkati sergilenen giysilerden ayırmadan benzersiz bir deneyim yaratmak için dekoru boyunca aynı rengi nasıl zevkle kullandığını görün .

dövme tasarımı

kaydettiHavalı Dövme Fikirleri: Kırmızı Mürekkep - Tattoo.comdövme.comHavalı Dövme Fikirleri: Kırmızı Mürekkep | dövme.com

 

Siyah dövmeler için en popüler mürekkep rengi olsa da, tek renkli dövmeler de son derece popülerdir.

Bu dövme mürekkebi renginin cilt üzerinde daha uzun ömürlü olması nedeniyle kırmızı mürekkepli dövmeler popülerlik kazanmaktadır . Ayrıca kullanıcıya , renkli dövmelerde en yaygın olan siyah kenarlıksız benzersiz bir dövme tasarımı verir.

Eski zamanlardan beri, kalıcı kına dövmeleri , vücudunuzu tek renkli tasarımlarla (hayatınızın geri kalanında tek bir tasarıma bağlı kalmadan) süslemenin zarif yollarını göstermiştir .

kaydettiÇizmesi Kolay 43 Basit Kına Tasarımı - StayGlamStayGlam

Kapatın ????

Artık monokromatik renklerin ne olduğu, yaratıcı çalışmalarınız için bir renk paletinin nasıl oluşturulacağı ve onu uygulayabileceğiniz çeşitli yollar hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip olmalısınız.

Yaratıcı çalışmalarınız için bir renk seçmek cesur bir harekettir, ancak iyi yapıldığında tasarımlarınızı gerçekten öne çıkarabilir.

Bir mesajı iletmek veya izleyicide veya kullanıcıda belirli bir duygu uyandırmak için belirli bir rengi kullanmanın yollarını arıyorsanız, tek renkli bir renk şeması tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Herhangi bir iyi monokrom tasarımın sırrının, görsel olarak çekici ve anlamlı bir kompozisyon yaratacak bir dizi renk tonu, ton ve/veya renk tonu oluşturduğunuzdan emin olurken, uygulaması için doğru tonu dikkatlice seçmek olduğunu unutmayın.

Sosyo-kültürel deneyimlerine uygun tasarımlar yapmak için kitlenizi ve onların özel zevklerini ve renk yorumlarını göz önünde bulundurun.